Jak usunąć wosk z uszu

Niezależnie od tego, czy masz dzwonienie w uchu, czy problemy ze słuchem, musisz wiedzieć, jak wyczyścić woskowinę z uszu. Używając patyczka kosmetycznego, wacika lub płynu do zmiękczania woskowiny, możesz usunąć nadmiar woskowiny i utrzymać kanały słuchowe w czystości.

Czyszczenie za pomocą Q-Tip

Używanie Q-Tip do czyszczenia woskowiny z uszu nie jest najlepszym pomysłem. Może to być spowodowane tym, że końcówka Q-Tip może być szkodliwa dla Twoich uszu, a Ty możesz nabawić się bólu lub infekcji. Ponadto, wacik może być w stanie wyczyścić zewnętrzną część ucha, ale nie jest przeznaczony do czyszczenia wnętrza.

Możesz jednak oczyścić uszy, stosując kombinację oleju i wody utlenionej. Użycie kombinacji tych składników pomoże poluzować nagromadzony wosk. Następnie możesz użyć wilgotnej ściereczki do wytarcia go. Ta metoda jest nieco bardziej skuteczna niż zanurzenie wacika w roztworze wody i wody utlenionej.

Jeśli chodzi o Q-Tip, najlepiej trzymać się zewnętrznej części ucha. Pozwoli to uniknąć zakleszczenia palca w kanale słuchowym. Możesz również spróbować metody z palcem pinky, ale uważaj, aby nie wywierać zbyt dużego nacisku na ucho.

Ucho jest bardzo delikatną częścią Twojego ciała i można je łatwo uszkodzić. Jeśli masz infekcję zatok lub potrzebujesz poważnej ulgi, powinieneś zgłosić się do lekarza. Najlepszym sposobem, aby zapewnić sobie najlepsze leczenie jest udanie się do specjalisty ENT (ucho, nos, i gardło). Advanced ENT & Allergy Centre może zapewnić Ci pomoc, której potrzebujesz.

Podczas czyszczenia woskowiny z uszu za pomocą Q-Tip, upewnij się, że używasz odpowiedniego wacika do tego zadania. Zły wacik może spowodować wiele bólu i cierpienia, a w dłuższej perspektywie może nawet uszkodzić uszy.

Używanie wacików

Używanie wacików do czyszczenia uszu z woskowiny może być niebezpieczne. Nie tylko powodują one uszkodzenie uszu, ale mogą również spowodować utratę słuchu.

Istnieje wiele innych sposobów na czyszczenie uszu. Możesz użyć ściereczki lub miękkiego materiału do wytarcia zewnętrznej części ucha. Możesz również użyć mydła i wody. Jeśli Twoje uszy nie są naturalnie czyste, być może będziesz musiał poddać się profesjonalnemu zabiegowi czyszczenia uszu.

Powodem, dla którego wacik nie jest najlepszym sposobem czyszczenia woskowiny z uszu, jest to, że może on popchnąć woskowinę dalej w głąb kanału słuchowego. To utrudnia proces usuwania.

Innym powodem, dla którego należy unikać używania wacika do usuwania woskowiny z uszu jest to, że może on powodować dzwonienie w uszach. Może to nastąpić, gdy końcówka wacika utknie wewnątrz ucha. Może to prowadzić do dużego dyskomfortu.

Innym powodem, dla którego należy unikać używania wacika jest to, że może on pęknąć błonę bębenkową. Nie jest to rzadkie zjawisko i może być bolesne. Ból ustąpi w ciągu dnia lub dwóch, ale może być niewygodny.

Badanie 80 pacjentów z pękniętą błoną bębenkową wykazało, że najczęstszym winowajcą był tępy uraz. W dalszej kolejności był to uraz penetrujący.

Jeśli w przeszłości zdarzyło Ci się pęknąć błonę bębenkową, powinieneś porozmawiać z lekarzem przed próbą samodzielnego wykonania tego samego zabiegu. Większość przypadków leczy się antybiotykami.

Mimo że wacik nie jest najlepszym sposobem na oczyszczenie uszu z woskowiny, ma swoje zalety. Waciki zostały wynalezione przez Leo Gerstenzanga, polsko-amerykanina.

Stosowanie preparatu zmiękczającego woskowinę

Stosowanie preparatu zmiękczającego woskowinę jest dobrym sposobem na oczyszczenie uszu z woskowiny. Może on pomóc usunąć nadmiar woskowiny i zapobiec jej blokowaniu kanału słuchowego. Zazwyczaj środek zmiękczający woskowinę jest dostępny w postaci kropli lub żelu. Można je nabyć bez recepty lub stosować przez pracownika służby zdrowia.

Do delikatnego udrażniania kanału słuchowego można użyć strzykawki lub kiretu. Należy również przechylić głowę, aby płyn wypłynął z ucha i dotarł do woskowych osadów.

Innym sposobem czyszczenia woskowiny z ucha jest wilgotna ściereczka. Czasami może zaistnieć potrzeba odwiedzenia lekarza w celu usunięcia woskowiny. W takim przypadku lekarz użyje specjalnego narzędzia, aby zajrzeć do ucha. Będzie on w stanie stwierdzić, czy masz blokadę lub nadmiar woskowiny. Jeśli tak, lekarz może wypłukać woskowinę ciepłą wodą lub usunąć jej nadmiar za pomocą ssania.

Jeśli ucho nie jest zablokowane, możesz spróbować przemyć ucho wodą o temperaturze otoczenia. Jest to najlepsza metoda czyszczenia woskowiny z uszu. Jeśli ucho jest zatkane, może być konieczne kilkukrotne płukanie wodą.

Możesz również zastosować lek miejscowy, aby zmiękczyć woskowinę uszną. Mogą to być środki domowe, takie jak olej mineralny lub oliwka dla dzieci, lub leki stosowane miejscowo, takie jak nadtlenek wodoru lub nadtlenek karbamidu.

Inne zabiegi obejmują krople do uszu i irygację. Mogą one być stosowane w połączeniu ze środkiem zmiękczającym woskowinę lub w połączeniu z usunięciem woskowiny przez lekarza.

Sposobem na usunięcie woskowiny z uszu może być również użycie sondy lub świecy do uszu. Jednak może to być niewygodne i ścierające ucho. Należy również pamiętać, że jeśli masz dziurę w błonie bębenkowej, nie powinieneś używać tych urządzeń.

Unikanie świecowania uszu

Używanie świec do usuwania woskowiny usznej może być niebezpieczne. Możesz skończyć z urazem ucha, blokadami lub perforacją błony bębenkowej. W rzeczywistości, United States Food and Drug Administration (FDA) wydała ostrzeżenie przed świecami do uszu.

Zazwyczaj 10-calowa świeca do uszu jest wykonana z pustych stożków z tkaniny, które są nasączone woskiem lub parafiną. Następnie wbija się je w papierowy, lub foliowy talerzyk.

Przed świecowaniem uszu należy koniecznie umyć ręce. Dzięki temu do ucha nie dostaną się żadne bakterie, które mogłyby doprowadzić do infekcji. Ważne jest również, aby do czyszczenia ucha używać mydła antybakteryjnego.

Zabieg zazwyczaj polega na położeniu się na boku z jednym uchem skierowanym do góry. Następnie przez zewnętrzny kanał słuchowy wprowadza się świecę uszną. Powinna być skierowana pod kątem 90 stopni, a jej długość powinna wynosić co najmniej 4 cale.

Świeca jest wtedy zapalona, i będzie wyciągać wszelkie zanieczyszczenia i wosk w uchu. Wypali zanieczyszczenia z ucha, ale nie usunie samej woskowiny.

U 16-letniego chłopca nastąpiło pogorszenie słuchu po świecowaniu ucha. Było to spowodowane perforacją błony bębenkowej. FDA zaleca, aby nie stosować kandyzacji uszu u dzieci.

Oprócz oczywistych zagrożeń, świece do uszu mogą również spowodować oparzenia głowy lub szyi. Popiół może wpaść do ucha i podrażnić ucho. Możliwe jest również, że kawałek popiołu lub odłamki mogą przebić błonę bębenkową.

Chociaż proces ten jest reklamowany jako bezpieczny sposób usuwania woskowiny, nie jest on zalecany przez większość specjalistów medycznych. Może w ogóle nie być skuteczny. Jest uważany za niebezpieczny i nie warto ryzykować.

Pozbywanie się dodatkowej woskowiny usznej

Pozbywanie się dodatkowej woskowiny usznej jest ważnym elementem utrzymania zdrowia ucha. Stanowi ona warstwę ochronną, która zapobiega przedostawaniu się szkodliwych obiektów do kanału słuchowego. Służy również jako środek przeciwbakteryjny.

Jednak zbyt duża ilość woskowiny usznej może powodować zatory, które mogą powodować ból i trudności ze słyszeniem. W przypadku wystąpienia tych objawów należy skonsultować się z lekarzem. On lub ona przepisze dla Ciebie odpowiednie leczenie. Jeśli masz przewlekły problem z uchem, będziesz musiał udać się do laryngologa.

Jeśli próbujesz usunąć woskowinę uszną w domu, powinieneś użyć strzykawki z bańką. Napełnij strzykawkę ciepłą wodą, a następnie delikatnie wymachuj nią wokół ucha w kółko.

Oprócz płukania ucha, należy również zastosować olej klasy medycznej do zewnętrznej części kanału słuchowego. Należy to robić od 3 do 5 razy dziennie.

Możesz również spróbować roztworu sody oczyszczonej, aby poluzować woskowinę uszną. Aby zrobić roztwór, rozpuść pół łyżeczki sody oczyszczonej w dwóch uncjach ciepłej wody. Następnie można upuścić pięć do dziesięciu kropli roztworu do ucha. Następnie można wypłukać ucho ciepłą wodą.

Można również zanurzyć waciki w pojemniku z wodą utlenioną. Po kilku godzinach można przepłukać ucho wodą. Należy wtedy przechylić głowę, aby płyn mógł spłynąć przez woskowinę.

Można również spróbować metody znanej jako świecowanie ucha. Polega ona na umieszczeniu w uchu zapalonej pustej świeczki w kształcie stożka.

Woskowina jest naturalnym środkiem czyszczącym, który pomaga chronić uszy przed wodą, kurzem i bakteriami. Może również łagodzić swędzenie w uszach.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *