Jak wyczyścić skraplacz w lodówce Beko

Niezależnie od tego, czy posiadasz nową, czy starą lodówkę Beko, ważne jest, aby jak najczęściej czyścić skraplacz, aby utrzymać jej wydajność i zapobiec niepotrzebnym rachunkom za energię. Poniżej przedstawiamy trzy proste kroki, które pomogą Ci usunąć zanieczyszczenia i kurz, które mogą ukrywać się pod skraplaczem, powodując mniej wydajną pracę urządzenia.

Wymiana wentylatora parownika

Niezależnie od tego, czy masz lodówkę Beko, czy innej marki, istnieje kilka sposobów na naprawę wentylatora parownika w zamrażarce. Po pierwsze, określ przyczynę problemu. Jeśli nie jesteś pewien, czego szukać, skonsultuj się z certyfikowanym specjalistą od naprawy lodówek. Jeżeli problem nie jest jasny, być może trzeba będzie wymienić wentylator.

Gdy wentylator parownika nie działa prawidłowo, możesz usłyszeć kliknięcie lub wysoki dźwięk. Termostat zamrażarki również powinien działać prawidłowo. Jeśli temperatura w zamrażarce nie jest wystarczająco niska, możesz mieć wadliwy przekaźnik startowy lub uszkodzoną sprężarkę. Jeśli nie jesteś pewien, który z nich jest problemem, spróbuj multimetrem sprawdzić ciągłość i sztywność przewodów na silniku. Jeśli silnik działa prawidłowo, to problem najprawdopodobniej dotyczy wentylatora parownika. Jeśli wentylator jest głośny, to czas go wymienić.

Aby naprawić wentylator, będziesz musiał zdjąć tylny panel swojej zamrażarki. Następnie trzeba będzie odłączyć urządzenie i rozłączyć wiązkę przewodów producenta lodu. Jeśli musisz to zrobić, upewnij się, że masz bezpieczny obszar do przechowywania okablowania. Do usunięcia izolacji z końcówek przewodów można użyć ściągacza do drutu.

Należy również sprawdzić łopatki wentylatora pod kątem sztywności. Jeśli łopatki są luźne lub nie obracają się, należy wymienić wentylator. Jeśli wentylator jest sprawny, powinieneś być w stanie obracać łopatkami bez wydawania dźwięku.

Jeśli wentylator nie obraca się lub w ogóle nie działa, należy zdjąć pokrywę parownika i sprawdzić wentylator. Jeśli wentylator nadal działa, problem najprawdopodobniej dotyczy parownika. Możesz przetestować silnik wkładając woltomierz do uzwojeń silnika i słuchając brzęczenia lub szumu. Jeśli wentylator jest zatkany zanieczyszczeniami, nie może skutecznie cyrkulować powietrza. Być może trzeba będzie zdjąć wentylator lub wyczyścić go pędzlem.

Jeśli silnik nie działa, powinien być łatwy do wymiany. Silnik parownika zamrażarki jest zazwyczaj montowany do wiązki przewodów i trzymany w miejscu za pomocą uchwytu. Wymiana wentylatora parownika podłącza się do wiązki. Ty możesz wymieniać silnik po usunięciu tylnego panelu twój chłodni. Wymienny wentylator parownika przychodzi z zaciskanymi złączami. Konieczne będzie również ponowne przyłączenie półek do parownika.

Wentylator parownika powinien być wymieniony, gdy jest głośny, zatkany kurzem lub nie obraca się. Jeśli wentylator nie obraca się, lub nie działa, prawdopodobnie jest uszkodzony. Najlepszym sposobem na zdiagnozowanie problemu jest posiadanie certyfikowanego technika, który obejrzy Twoją lodówkę. Może on również pomóc Ci zdecydować, jakie części kupić i jak je zainstalować.

Sprawdź, czy silnik wentylatora nie działa

Ilekroć wentylator lodówki Beko nie działa, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby działał prawidłowo. Oprócz sprawdzenia termostatu, są też dwie rzeczy, których należy szukać w zamrażarce. Jeśli lodówka nie chłodzi prawidłowo, może to być wadliwa sprężarka. Na szczęście możesz naprawić te problemy bez konieczności płacenia profesjonalnemu serwisantowi. Możesz jednak rozważyć zatrudnienie certyfikowanego technika, jeśli powyższe rozwiązania nie rozwiążą problemu.

Pierwszą rzeczą do sprawdzenia jest termostat. Jeśli termostat działa nieprawidłowo, będziesz musiał go wymienić. Aby to zrobić, będziesz musiał odłączyć lodówkę od prądu. O tym jak wyjąć termostat z lodówki dowiesz się czytając instrukcję obsługi.

Następną rzeczą, którą należy sprawdzić, jest silnik. Zazwyczaj silnik znajduje się za wentylatorem. Powinien mieć dwa przewody, które można usunąć za pomocą szczypiec z igłą. Będziesz musiał również usunąć wspornik montażowy.

Termistor to element elektroniczny, który odczytuje temperaturę w lodówce i wysyła tę informację do płyty sterującej. Do przetestowania tego termistora można użyć multimetru cyfrowego. Termistor powinien mieć opór, który zmienia się wraz z temperaturą lodówki. Jeśli opór jest zbyt wysoki, urządzenie nie będzie w stanie chłodzić.

Grzechoczący przekaźnik jest najbardziej oczywistym znakiem, że coś nie działa. Grzechotanie wskazuje, że sprężarka nie działa. Nie zawsze tak jest, ale jeśli tak się dzieje, należy to sprawdzić.

Wentylator parownika to kolejny element, który należy sprawdzić. Zatkany parownik nie będzie produkował zimnego powietrza, ale sam wentylator będzie się kręcił. Jeśli wentylator jest zatkany, dobrym pomysłem może być zakup nowego.

Sprawdzenie tacki ociekowej powinno być również brane pod uwagę. Jeśli w tacce ociekowej jest woda, możliwe, że tacka ociekowa jest nieszczelna. Ja jest także dobrym pomysłem badać wężowych łączników upewniać się tam są żadni przecieki. Jeśli masz zamrażarkę z dozownikiem wody, będziesz musiał wyłączyć wodę, a następnie sprawdzić węże pod kątem poluzowania.

Wentylator skraplacza jest nieco bardziej kłopotliwy. Jeśli nie jesteś fanem wyjmowania lodówki, możesz spróbować kupić zamiennik u lokalnego dystrybutora części do urządzeń. Należy również sprawdzić ciągłość przewodów, które przenoszą moc do silnika. Zazwyczaj przewody te są kolorowe i owinięte we wzór. Jeśli nie możesz powiedzieć, jaki jest ich kolor, mogą być owinięte jakąś taśmą lub wiązką.

Jeśli nie chcesz przejść przez kłopoty z wymianą parownika lub wentylatora, możesz spróbować wyczyścić cewki skraplacza. Jest to dość proste zadanie. Wystarczy umyć cewki ciepłą wodą i łagodnym mydłem. Należy to robić raz lub dwa razy w roku.

Rozwiązywanie problemów, jeśli lodówka ciągle pracuje

Posiadanie lodówki, która ciągle pracuje może być frustrujące. Może to być również kosztowna sprawa, ponieważ zużywa dużo energii i może przyczynić się do zwiększenia kosztów rachunku za prąd. Istnieją jednak pewne rzeczy, które możesz zrobić, aby utrzymać lodówkę działającą bez zarzutu i uniknąć konieczności wzywania zespołu serwisowego do naprawy.

Po pierwsze, powinieneś upewnić się, że Twoja lodówka nie jest zbyt pełna. Zbyt duża przestrzeń pozwoli na zbyt małą cyrkulację powietrza, co doprowadzi do tego, że lodówka będzie pracować ciężej, aby się schłodzić. Utrzymanie jej w trzech czwartych wypełnionej powinno dać jej dużo miejsca do oddychania, umożliwiając optymalny przepływ powietrza.

Następnie sprawdź swój termostat. Panel sterowania lodówki powinien być ustawiony na temperaturę od 0 do 5 Fahrenheita, co powinno być mniej więcej taką samą temperaturą, jak w Twojej zamrażarce. Jeśli Twój termostat jest ustawiony zbyt wysoko, może to spowodować, że lodówka będzie pracować cały czas, a nawet zamrozi Twoje jedzenie. Jeśli nie jesteś pewien, co zrobić, instrukcja obsługi powinna zawierać informacje na temat zalecanego ustawienia.

Na koniec należy przyjrzeć się cewkom skraplacza. Znajdują się one z tyłu lodówki i są odpowiedzialne za odprowadzanie ciepła. Powinny być czyste i wolne od szronu. Jeśli nie są, możesz rozważyć ich wymianę. Możesz użyć wilgotnej szmatki, aby wytrzeć wszelkie smugi, które się na nich nagromadziły. Ewentualnie możesz je odkurzyć.

Jeśli zauważysz, że Twoja lodówka pracuje cały czas, może to być problem mechaniczny lub elektryczny. Na szczęście, jeśli wiesz, co robisz, nie powinno to być zbyt trudne do naprawienia. Ale jeśli nie jesteś technikiem, powinieneś poszukać renomowanego specjalisty od napraw.

Lodówka nie jest jedynym urządzeniem, które zużywa dużo energii, więc powinieneś być świadomy wszelkich problemów, zanim staną się one poważne. Jeśli lodówka nie wyłącza się, może to być znak, że ma wadliwy timer odszraniania. Wadliwy timer odszraniania wyłączy sprężarkę, powodując, że będzie ona pracować ciężej w celu odszraniania. To spowoduje, że lodówka będzie pracować dłużej, a Twój rachunek za energię będzie wyższy.

Wentylator lodówki jest również dobrym wskaźnikiem ilości jej pracy. Silnik wentylatora znajduje się w tylnej części lodówki, blisko kompresora. Dobrym pomysłem jest sprawdzenie, czy wentylator jest sprawny. Zazwyczaj trzeba będzie odłączyć urządzenie, zanim będzie można uzyskać dostęp do wentylatora skraplacza. Jeśli tak jest, podłącz go z powrotem i powinno być dobrze.

Wreszcie, można również przetestować uszczelkę drzwi. Drzwi są kluczową częścią Twojej lodówki, więc powinieneś uważać, aby upewnić się, że są w dobrym stanie. Pęknięta lub zniekształcona uszczelka drzwi może doprowadzić do tego, że Twoja lodówka nie będzie się prawidłowo zamykać, co może być również wskaźnikiem większego problemu.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *